Inne

Jakie obowiązki kadrowe można zlecić firmie zewnętrznej?

Każdy, kto prowadzi firmę, wie że wiąże się to z licznymi obowiązkami związanymi z formalnościami i obsługą kadr. Biorąc pod uwagę fakt, że gdy firma zaczyna zatrudniać co najmniej kilka lub kilkanaście osób czas, który trzeba poświęcić na wszystkie formalności, jest bardzo długi. Stąd outsourcing kadr stał się tak popularny i nie może to nikogo dziwić. Niewątpliwie jest to naturalna droga rozwoju dla osób, które rozwinęły swoją działalność do tego stopnia, że muszą się skupiać na samym prowadzeniu biznesu i zarządzaniu nim, a nie na prostych czynnościach kadrowych. Wyspecjalizowane w tym firmy są w stanie to zrobić w konkurencyjnej cenie na o wiele wyższym poziomie, niż gdyby robiło się to samemu.

Outsourcing kadr – czy to się opłaca?

Oddelegowanie części lub większości obowiązków firmie zewnętrznej jest zazwyczaj bardzo opłacalne. Dotyczy to głównie osób, które same nie mają odpowiednich kwalifikacji do zarządzania kadrami, co przekłada się na to, że muszą spędzić na poszczególnych czynnościach o wiele więcej czasu, niż osoby, które zajmują się tym na co dzień i się w tym specjalizują. Sama specjalizacja jest w takich zawodach kluczem do efektywności i pozwala na osiąganie naprawdę satysfakcjonujących wyników, jeśli chodzi o korelację zakresu prac do ceny.

Które czynności kadrowe może przejąć firma zewnętrzna?

Firmy wyspecjalizowane w zarządzaniu kadrami są w stanie przejąć na siebie większość obowiązków formalnych. Dotyczy to głównie prowadzenia całej dokumentacji pracowniczej. W zakres takich usług wchodzi przygotowywanie umów o pracę oraz umów cywilno-prawnych, a następnie pilnowanie przestrzegania ich. Posiadanie umów wiąże się z obowiązkami wobec instytucji państwowych, takich jak ZUS, Urząd Skarbowy, lub lokalne samorządy. Obowiązki wobec takich instytucji także może przejąć zewnętrzna firma. Wszystko zazwyczaj odbywa się pod bezpośrednim nadzorem wewnętrznego działu kadr danej firmy lub pod czujnym okiem zarządu lub dyrektorów danego przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *