Inne

Łożyska i ich rola w konstrukcji rolek

Łożyska są tym, co pozwala rolkom na obracanie na osi koła. Łożyska w rolkach są niezbędne i nawet jeśli łożyska są małe, nie daj się zwieść! Odgrywają ogromną rolę w tym, jak szybko i gładko jedziesz.

Dlaczego wybór łożyska do rolek ma takie znaczenie?

Wybór najlepszych łożysk jest bardzo ważny dla wyczynowych sportów rolkarskich, takich jak rolkarstwo szybkie czy freestyle. Jeśli masz stare lub brudne łożyska do rolek, będziesz się toczył naprawdę powoli i głośno! Na każdym kole znajdują się dwa łożyska, więc w zależności ile kółek ma Twój model – tyle będziesz potrzebować łożysk. W przypadku łyżworolek potrzebujesz dwukrotnie większej liczby kół – więc jeśli używasz łyżworolek 3-kołowych, będziesz potrzebować 12 łożysk, dostępne są na https://freeskate.pl/k/akcesoria/lozyska-do-rolek/. W przypadku rolek potrzebne będą również przekładki między łożyskami w każdym kole. Różne materiały odpowiadają różnym rodzajom preferencji rolkarza.

Standardowa skala wyboru łożysk ABEC to skala, która wykorzystuje system do oceny łożysk. Ich ocena nie obejmuje szybkości łożysk, ale jest dość dokładnym wskaźnikiem jakości łożyska, a także czynników określających dokładność procesu jego wytwarzania. Wyższa ocena ABEC oznacza lepsze łożyska. Na przykład, jeśli wybierzesz łożysko o wartości ABEC 1, będą one mniej gładkie i będą miały mniejszą wydajność niż klasa łożysk ABEC 7. Standardowe łożyska stalowe są najczęściej stosowanymi łożyskami w rolkach i zazwyczaj przypisuje się im ocenę ABEC. Ideą tych łożysk, stosowanych zarówno w rolkach, jak i deskorolkach, jest konstrukcja, która równomiernie rozkłada ciężar i ułatwia naprężenie między kołem a osią, dzięki czemu gładko suną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *