Inne

Psychoterapia według Junga

Carl Jung, szwajcarski psycholog i psychiatra inspirowany Zygmuntem Freudem i jego badaniami nad podświadomością i psychoanalizą opracował model psychologii analitycznej. Wychodząc od pomysłu Freuda na zrozumienie ludzkiej psychiki, Jung znacznie to rozumienie rozwinął włączając do rozważań elementy metafizyczne, parapsychologię, nawet okultyzm.

Na czym polega psychologia analityczna Junga?

Jung argumentuje, że ludzkość ma zbiorową podświadomość, w której funkcjonują te same archetypy, czyli ponadczasowe znaczenia. Ludzka wspólna podświadomość jest kształtowana od początku ludzkości.
Jak Jung dokumentował istnienie tej światowej podświadomości? Według psychologa, ludzie na świecie mają takie same sny. Dokładnie oznacza to, że dany symbol pojawiający się w snach jest zwiastunem podobnych wieści w różnych kontekstach kulturowych, na przestrzeni wieków. Sny są lustrem naszej psychiki.

Na czym polega terapia Junga?

Jung przekuł swoje rozważania na metodę psychoterapii. Jego terapia może pomóc komuś, kto chce wejrzeć w swoją psychikę, ale także może z niej skorzystać pacjent z poważniejszymi problemami psychologicznymi.

Klinika psychologiczna jak
https://psychiatra-sochaczew.pl/ , która oferuje możliwość terapii analitycznej skieruje nas do terapeuty, który będzie pomagał nam dotrzeć do naszej podświadomości. Ta wycieczka może odbyć się tylko przez dogłębną analizę – stąd nazwa terapii wydarzeń, zachowania, uczuć i przede wszystkim snów.

Terapia odbywa się przez rozmowę, w której psycholog dokładnie poznaje pacjenta, jego myśli, zachowania, zapoznaje się z historią jego dzieciństwa oraz dorastania. Ważnym elementem terapii jest analiza snów.
Ten typ terapii nie polecany jest dla pacjentów:
• Z zaburzeniami psychotycznymi
• Niezdolnych do wglądu wewnątrz siebie.